استان مرکزی – جهان ایران

زیبایی این طبقات و محل ویژهٔ قرارگیری چشمه در دامنهٔ کوهستان و چشماندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسینبرانگیز و پرجاذبه است. علت نامگذاری تاریک دره طلوع دیرهنگام و غروب زودهنگام خورشید در این دره بوده که بدلیل جهت شمالی به جنوبی دره است و همین امر باعث شده تا برفهای موجود در این دره در سایه بیشتری قرار داشته باشند. اردیبهشت ماه بهترین زمان بازدید از چشمه های باداب سورت است و از نظر ساعت بازدید هم محدودیتی وجود ندارد اما بهتر است غروب یا طلوع باداب سورت را ببینید، چرا که منظره ای به این زیبایی را کمتر خواهید دید.

محیط روستا و پیرامون آن جهت گردشگری و کوههای منطقه برای کوهنوردی مناسب است اما به دلیل نبود راه دسترسی مناسب و اطلاعرسانی بسیار کمرنگ، تاکنون کمتر مورد توجه گردشگران، خصوصا گردشگران طبیعت دوست غیربومی قرار گرفته است. محیط روستا و پیرامون آن جهت گردشگری و کوههای منطقه برای کوهنوردی بسیارمناسب است امابا وجود این به دلیل نبود راه مناسب و ناشناخته بودن، کمتر موردتوجه گردشگران قرارگرفته است. یکی از مجروحان حادثه تروریستی ماکو در مرز ایران و ترکیه که در بیمارستان ترکیه بستری بود برای ادامه درمان و گذراندن دوره نقاهت به شهرستان ماکو منتقل شد.

3. راه دیگر صعود به قله کلاغ لان، روستای برفین (دره مریانج) است که با 3 ساعت کوهپیمایی به قله کلاغلان میرسد. مسیر صعود به قله شاه نشین از روستای ابرو است. مسجد جامع اهل سنت یکی از آثار ملی ایران است و در سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است.آیا امامزاده شاه محمد تقی را میشناسید؟ این چشمه توسط سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۷ پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

کوتاهترین راه دسترسی به چهارقله از طریق دره گوساله است و از دره دیوین و دره مرادبیگ هم میتوان به این چهارقله صعود کرد. چهارقله نزدیک به هم و تقریبا هم ارتفاع، در جنوب شرقی قله الوند و بر فراز دره دیوین قرار دارند. در نزدیکی قله دماوند و دشتی که خودش را در کوهپایه این قله پهن کرده است، برای دسترسی به چشمه دیو آسیاب باید به آنجا بروید، دشتی که نیمی از آن در یک استان و نیمی دیگر در استانی دیگر واقع شده است، به گونهای که بخش شمالی و شمال شرقی آن در استان مازندران و بخش جنوبی و جنوب غربی آن در لواسانات شهرستان شمیران استان تهران قرار گرفته است.

مؤیدالدوله و فخرالدوله­ی دیلمی (که در همین قلعه وفات یافت)(الإصفهانی، 1368: 31)، قطعه زمینی در جنوب شرقی شهر اصفهان را که بیش از صد هزار مترمربع مساحت داشت، برای ساختن قلعه­های محکم انتخاب­کردند. پس از حكومت سلجوقيان و خوارزمشاهيان، در زمان اتابكان، شهرستان اهر مركز حكومت اولاد جهان پهلوان، اتابك آذربايجان بود و تعدادي از آنان به نام مالك اهر در ارسبان حكومت كردند.در زمان حكومت صفويه جنگ سختي بين مردم اهر و ايل بايبوردلو با قشون عثماني درمحل معروف به قانلي گول در جنوب اهر اتفاق افتاد. جاده قدیمی همدان به تویسرکان (معروف به جاده شاهی) از طریق گنجنامه به پیست اسکی تاریک دره، قلعه تاریک دره، چهار قله و گردنه تویسرکان ختم میشود.

به علت سوزنی بودن سنگهای قله و ظاهر آن که به لانه کلاغ شبیه است به نام لانه کلاغ یا کلاغ لان معروف شده است. مرنجاب پر است از لحظات و تجربیات بهیادماندنی؛ از خنکی و نرمی شنهای روان صبحگاهی و سکوت دلنشین کویری و آسمان ستارهاندود که فرصتی برای متحیر شدن است تا بوی آتش و سیب زمینی دفن شده زیر ماسهها و گرمی و حرارت حلقه دوستانه که فرصتی برای دور هم بودن است. وی افزود: از سوی دیگر سرمایهگذار در سالهای دیگر راغب به ایجاد تأسیسات و مجموعههایی همانند قلیان سرا و سفرهخانه در حوالی چشمه خواهد بود که ایجاد تأسیسات مطمئناً به چشمه پلکانی سورت لطمه وارد خواهد شد.

این منطقه همانند بسیاری از مناطق دیگر زاگرس، دارای کوههای پوشیده از درخت بلوط است. روستای باریکان درست روبروی مسیر اصلی دسترسی به سد طالقان و کمپینگ محدود سد طالقان واقع شده است. اخیرا به همت کوهنوردان تویسرکانی جانپناه کوچکی در چمن شاه نشین احداث شده است. دسترسی به قله شاه نشین از کلاه قاضی به سمت یخچال با حدود نیم ساعت کوهپیمایی میسر است. در جنوبغربی قله کلاه قاضی، قله شاه نشین بزرگ قرار گرفته است. رودهای منشعب از قله شاه نشین در دامنه شمالی در نهایت به سد اکباتان جاری میشوند. به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، کوه چهلچشمه با ارتفاع 2137 متر از سطح آبهای آزاد به عنوان مرتفعترین کوه استان کردستان شناخته میشود.

راه آمد شد با کیوان گشاهد … بهترین راه صعود به قله تاریک دره گردنه تویسرکان است که دسترسی به آن با 2 ساعت کوهنوردی امکانپذیر است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مارگون ؛روستای کهکران در 35 کیلومتری شهر اردکان واقع شده است. این روستا در جنوب طبس در فاصله 210 کیلومتری واقع شده است. در ادامه رشتهکوه الوند به سمت جنوبشرقی و بعد از قله یخچال صاحب، قله کلاه قاضی قرار دارد که در فاصله 15 کیلومتری جنوب شهر همدان واقع شده است. در جنوب این قلل، قله کمرلرزان واقع است که مشرف به پیست اسکی تاریکدره است و در دامنه شمالی آن چشمه ملک و چشمه قاضی در جریان هستند.

پل دختر: این پل بر روی رودخانه قزل اوزن در مدخل ارتفاعات قافلانکوه در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی میانه احداث شده است. در ۳۰ کیلومتری سمیرم روستایی به نام بیبی سیدان قرار دارد که رودخانهای با صفا به نام کاسگان با آب زلال در نزدیکی آن جریان گرفته است. این چشمه پرآب که مانند یک رودخانه به نظر میرسد، در ۱۹ کیلومتری جنوب شرقی روستای ونک قرار دارد. این پارک در جنوب شهر سمیرم و در خیابان شورا واقع شده است. موزه دارآباد دقیقا کنار هیومن پارک است. یکی از این زیباییهای منحصر بهفرد را میتوان در گوشهای از شهرستان سپیدان، در غرب استان فارس مشاهده کرد، منطقهای با آب و هوایی سرد زمستانی در دل رشته کوههای زاگرس، پهنهای که مملو از زیبایی است.

اما متاسفانه بسیاری از افراد رعایت نمیکنند و زبالههای خود را در آن رها میکنند که باعث شده مسیر آبشار هفت چشمه مانند گذشته بکر نباشد و این مسئله، کمی از زیبایی آن کاسته است. کهکران، روستایی از توابع بخش همایجان شهرستان سپیدان است.این روستا در دهستان شش پیر قرار دارد.با وجود توسعه راهها و وسایل ارتباطی، هنوز هم بسیاری از نقاط شهرستان سپیدان ؛نگین زاگرس، برای مردم ناشناخته یا کمشناخته است، نقاطی زیبا و بکر که با دیدن آنها سبحانالله بر زبان هر بینندهای جاری میشود. کهکران از لحاظ جغرافیایی مابین دو جاذبه طبیعی بهشت گمشده وشهرستان سپیدان ودارای امکانات فراوان و بالقوه گردشگری طبیعی است که بهره برداری ازآنها در حال حاضر تنها بصورت پیک نیک و کمپینگ های موقت می باشد با توجه به پتانسیل های موجوداحداث مجموعة گردشگری- اقامتی در ورودی روستا می تواند پاسخگوی تقاضاهای آتی گردشگری در منطقه کهکران و ساران بوده ودر جذب گردشگران داخلی و خارجی نیز تاثیر بسزایی داشته باشد.

بیشترین آب ورودی به سد اکباتان همدان از طریق قله یخچال تأمین میشود. 1. ابتدا به میدان میشان و بعد به تخته نادر و سپس به یک دوراهی میرسیم که یکی از آنها به قله الوند و دیگری به کلاغ لان ختم میشود. مسیر صعود به قله یخچال از طریق دره مرادبیگ به چشمه سنگ سفید و در ادامه به هزارپیچ و سپس به قله یخچال ختم میشود. در دوره سلجوقیان، خلفای عباسی لفظ عراق عجم (به معنای عراق غیر عرب) را به مناطق غربی ایران نسبت دادند.

این دشت از سال ۱۳۵۴ با نام پارک ملی لار شناخته میشود و از سال ۱۳۶۱ به عنوان منطقه حفاظت شده که از سال ۷۰ شکار در برخی مناطق آن ممنوع شده است. دشتی که هر بخش از آن زیباییهایی منحصر به فرد دارد، منظرهای از قله دماوند و ان طرفتر دشتی پر از گلهای شقایق که زیباییهای این منطقه را دو چندان میکند. مردم مولایی ساکن در چال شهر گریوه از وجه تسمیه گریوه به صورت مستدل و موثق اطلاعی در دست ندارند اما این محل را شهری قدیمی میدانند که قدمتی چند صد ساله دارد .

دیدگاهتان را بنویسید