ارسباران مانند جنگل های مه آلود و سرسبز انگلستان

پارک جنگلی صفارود رامسر در ۹ کیلومتری جاده جواهرده واقع شده و در کنار رودی به همین نام در پایین جاده قرار دارد. علاقه مندان به غذا و فرهنگ نیز از بازدید از دیگر نقاط جزیره و بازار ها و گالری ها و شو های محلی پشیمان نخواهند شد! یکی از عجیبترین حشره های دنیا را می توانید در جنگل های آمازون با نام کله بادام زمینی وجود دارد. شما در واقع می توانید شکم, قلب, کبد و اندام های دیگر او را ببینید. این زیستکره علاوه بر اینکه تحتتاثیر اقلیم مدیترانهای قرار دارد، در شعاع اقلیمهای خزری و قفقازی نیز واقع شده است و چون ارتفاع زیادی دارد، آب و هوای متفاوتی در آن حاکم است.

به طور کلی باید اشاره کنیم که پارک جنگلی النگدره، با داشتن مشخصات و ویژگی های خاص و منحصر به فرد، از همان ابتدا، توجه افراد بسیار زیادی را به خود جذب کرد و با وجود استقبال بسیار زیادی که در طول سال از این پارک جنگلی صورت می گیرد، به عنوان برترین پارک جنگلی ایران معرفی شد. رود آمازون را همه می شناسیم، این رود یکی از بزرگترین رود خانه های جهان است که مناظر دیدنی و طبیعی بسیار خوبی دارد، البته دیدنی ترین بخش های این رود از تصاویر هوایی دیده می شود که دارای انشعابات زیادی است که به اقیانوس و دریاچه ریخته می شود.

این حیوان عجیب و غریب در واقع یک میمون است که نام خود را از گربه های بزرگ به خاطر یال با شکوهشان گرفته اند. پارک جنگلی بابلکنار با مساحت ۷۶۰ هکتار، جزو محدوده جنگلی روستای درونکلای شرقی در شهر بابل محسوب میشود. در این پارک جنگلی به مساحت ۲۱.۷ هکتار، انواع درختان توسکا، بلوط، افرا، ممرز و انجیلی به چشم میخورد. کیلومتر ۱۸ جاده آمل به تهران، میزبان پارک جنگلی «میرزا کوچک خان جنگلی» به مساحت ۴۴۰ هکتار است.

دو درصد از آب های شیرین آمازون به اقیانوس ها می ریزد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از WION؛ فیسبوک اعلام کرده است که فروش غیرقانونی مناطق حفاظت شده جنگلهای آمازون را در سایت خود متوقف میکند. در اولین سفری که فائوست به جنگلهای آمازون داشت، با موجودی عظیمالجثه در رودخانه آمازون مواجه شده بود و آن موجود چیزی نبود جز یک آناکوندای غولپیکر. این پارک جنگلی به سبب جنگل، رودخانه، آب معدنی و آبوهوای مطبوع، در میان گردشگران پرطرفدار است. بال هایش به گونه ای منحصر به فرد هستند که لکه هایش به نظر یک جغد ظاهر می شوند.

تعداد تیراژ، به تعداد چاپ کتاب مورد نظر توسط انتشارات گفته میشود. ۳۸. ↑ نهضت جنگل و اتحاد اسلام: اسناد محرمانه و گزارشها، به کوشش فتحاللّه کشاورز، ج۱، ص۱۲۰، تهران: سازمان اسناد ملیایران، ۱۳۷۱ ش. ابراهیم فخرائی، سردار جنگل: میرزا کوچکخان، ج۱، ص۲۶۸ـ۲۷۲، تهران۱۳۶۶ ش. جنگل انبوه، جاده جنگلی، آبشارهای متعدد، چشمه آب سرد، درختان کهنسال و میوه از جاذبههای پارک میرزا کوچک خان جنگلی هستند و مسافران میتوانند از امکانات رفاهی آن نظیر آلاچیق، آب آشامیدنی، سرویسهای بهداشتی، منقل، میز و نیمکت، رستوران و قهوهخانه و سکوهای مخصوص برپا کردن چادر استفاده کنند.

برخی از افراد برای اینکه از این زیبایی لذت بیشتری ببرند در نقاطی که مشخص شده چادر می زنند و مدتی را در این محیط سپری می کنند تا درس هایی از سکوت و آرامش آن بیاموزند. از جنگل های آمازون به عنوان بزرگترین میراث طبیعی جهان یاد میشود و برخی آن را ریه های زمین می نامند. ولایت بادغیس بر خلاف برخی ولایت های دیگر سابقه جنگ سالاران مختلف با نفوذی را به دوش می کشد که تلاش می کردند تا قبل و بعد از امارت اسلامی طالبان بر این ولایت کنترل و نفوذ داشته باشند.

وجود جاده مناسب و راهآهن سراسر در نزدیکی پارک جنگی جوارم، دسترسی به این جاذبه گردشگری را آسانتر کرده است. در فصل گرما هوای منطقه ارسباران خنک بوده و در هنگام شب کمی سرد میشود. یکی از این غارها مکان زندگی میلیون ها کرم شب تاب بوده و مردم برای تماشای منظره ای رویایی از تابش کرم ها شب هنگام به بالای ارتفاعات رفته و در تاریکی مطلق غار از دیدن دیواره و سقفی پر از نورهای کوچک و زیبا لذت می برند.

این منطقه کامل از درخت های پهن برگ تشکیل شده است و رودخانه ای به نام رودخانه ی آمازون از آن میگذرد. بخش برزیلی آمازون طی ۴۰ سال گذشته بیش از ۱۸ درصد از جنگل های خود را به دلیل آتش سوزی از دست داده است. گوشتخوار هم هستند. گاهی اوقات به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند هر چند که می توانند انگل را حمل کنند. با وجود شکارچیان ماهر و شکارچیان راس، آن ها با تهدیدات قابل توجهی از فعالیت های انسانی، به ویژه آن هایی که مربوط به از دست دادن زیستگاه هستند، به عنوان بخش های بزرگی از جنگل های بارانی آمازون برای توسعه زمین مورد تهدید قرار می گیرند.

دکلی به ارتفاع ۳۲۵ متری را در مرکز جنگل های آمازون ساخته اند. آمازون نام بزرگترین جنگل های بارانی دنیا است که در شمال آمریکای جنوبی قرار دارد. ۲- جنگل آمازون خانهی بیش از ۲/۵ میلیون گونه از حشرات است. در جنگلهای ارسباران، گونه های درختی و درختچه ای کمابیش اختصاصی همچون بلوط ارسبارانی، زغال اخته، درختِ پَر، مَحلَب، اِسپیره سفید، قَره قات، فندق، سرخدار، بُداغ، هَفت کُول دیده می شود. زمانی که از شکارچیان فرار می کند, ممکن است به صورت تحت اللفظی روی سطح آب مثل یک حوضچه و یا نهر با سرعت 36کیلومتر در ساعت و تا فاصله چند متری بدود.

رودخانههای دو هزار و سه هزار، به ترتیب در غرب و شرق پارک جنگلی چالدره واقع شدهاند. چشمه ترش از بهترین مکان های کمپ زنی در جنگل ابر است. انوشیروان شیروانی وجود 23 گونه گیاهی منحصر به فرد را به عنوان یکی از شاخص های جنگل های ارسباران برای ثبت یونسکو ذکر کرد و افزود: 13 گونه این گیاهان در کل ایران وجود دارد اما 10 گونه آن منحصر به ارسباران است که یک ویژگی متمایز است.

اکبر محمودی زاده روز سهشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: جمعآوری بذر، تولید نهال، کاشت و حفاظت فیزیکی این طرح ۶ میلیارد ریال هزینه داشت که از محل اعتبارات ملی طرح مدیریت جنگل های حَرّا تامین شد. رتبه سوم را در جهان دارد و در پشت شیر و ببر قرار میگیرد. یک پنجم تمامی گونه های پرندگان جهان در جنگل های آمازون زندگی می کنند و یک پنجم از گونه ماهیان جهان در رودخانه های آمازون زندگی می کنند. برای مثال جنگلهای آمازون محل زندگی 10 درصد از گونههای توصیف شده در جهان هستند. کینکاجو, یکی از بستگان راکون, پوستی طلایی و پشمالو دارد که برای گرفتن شاخه ها در نظر گرفته شده است.

از اثرتغیرمسیر دریا که بین مرزتاجکستان وولسوالی درقد واقع است یک قسمت خاک این ولسوالی مربوط به تاجکستان شد بود که به اثر سعی و تلاش مردم محل و هئیت بلند رد به از وزارت سرحدات توانستند نظر به سند که داشتند این ساحه را دوباره به خاک افغانستان وصل کنند. این فرادرس که توسط دکتر فاطمه موسوی، دکتری تخصصی مهندسی منابع طبیعی تدریس و توسط تیم فرادرس تهیه و تدوین شده است در ۱۰ فصل به مباحثی مانند اندازهگیری قطر و ارتفاع درخت، مطالعه شکل درخت، تعیین سن و رویش درخت میپردازد.

ترجمه های لاتین و یونانی آن کتاب بعدها در سده ۱۴ پایه داستانهای آسوپ نوشته یک راهب بیزانسی را تشکیلداد. جستجوگران کاتولیکی آن را شبیه داستان انجیل عیسی مسیح یافتند که روی آب های دریای جلیله راه می رفت. رود آمازون نیز در امتداد این جنگل جریان دارد و مانند خون در رگهای آن جاری است. وجود این امکانات در هر کلبه، همه گردشگران را شگفتزده میکند. آبشار آلوچال اَبر در فاصله یک ساعته از ابتدای این جاده فرعی است.

در 1128 با سقوط و کشتار قزلباشها در اندک زمانی توابع هرات تا سرحد سیستان و از سمت شمال از بادغیس تا حوالی آب مرغاب به تصرف افغانها درآمد. طرفداران محیط زیست نگران هستند محصولات اصلاح ژنتیکی شده، گونههای بومی را نابود کند، در زنجیره غذایی اختلال به وجود آورد و امکان ورود این محصولات به مناطق جدید مانند جنگلهای پاکسازیشده آمازون را فراهم سازد. هزارپای غولپیکر آمازونهزارپای در حالت عادی خیلی دوست داشتنی نیست، حالا تصور کنید این هزارپا غول پیکر شود و طولی به اندازه ۳۰ سانتیمتر داشته باشد، حتما ترسناک خواهد بود.

از آنجایی که ارسباران هوای سرد و کوهستانی دارد بهتر است فصل گرما را برای سفر به این منطقه انتخاب کنید. حتی در فصول گرم سال هم هوای این منطقه نسبتا خنک است. رفتهرفته امکانات و جاذبههای بیشتری به این پارک اضافه شد، تا جایی که پارک جنگلی سیسنگان امروزه یکی از بزرگترین اندوختگاههای شمشاد در ایران و خاورمیانه محسوب میشود و پوشش گیاهی جنگلی و ساحلی وسیعی دارد. جنگلهای هیرکانی یکی از منحصر به فردترین نوع جنگلها در دنیا هستند که همچون نوار سبزی بر شیبهای شمالی جبال البرز قرار گرفته و سواحل جنوبی دریای خزر را میپوشانند.

دیدگاهتان را بنویسید