اردبیل؛ سرزمین چشمههای بهشتی! – خبرآنلاین

یعنی به من یاد دادند . یکی از جاهای دیدنی گلپایگان، سازهای است متعلق به اوایل قرن ۱۴ خورشیدی که به «سد گلپایگان» نام گرفت. آبشار گل آخور که در روستای گل آخور از توابع دهستان ارزیل بخش خاروانا واقع شده است یکی از دلانگیزترین مناطق طبیعی استان میباشد. لردگان واقع در استان چهار محال و بختیاری و در صد و شصت کیلومتری شهرکرد قرار دارد. کوه صفه در جنوب غربی شهر اصفهان قرار گرفته و دارای چشمه ها و غارهای زیادی است که هر کدام از آنها ارزش زیادی برای بازدید دارند. این کوه از مشرق به رودخانه چلبار و از جنوب به تنگ بابااحمد و از غرب به صحرای هارکله و از شمال به تنگ شوکل و کوه کاظم بزگی (بژگی) و منطقه پبده منتهی میشود .

از بزرگانشان می گرفتند و به من می آموختند . این آثار و رفتار و کردار مردم به من چیز هایی آموخت که در هیچ مدرسه ای یاد نمی گرفتم . آنجا من ابدیده شدم و همه چیز را آموختم . مروارید پور شفیقی به دلیل تربیت فرزندانش، حرفه گریموری را رها کرد. شهر های دارای چشمه های آبگرم از مقاصد اولیه به عنوان گردشگری درمانی بودند. بهره برداري از انرژي هاي تجديد پذير به منظور تغيير در سبد انرژي اجتناب ناپذير باشد و لذا به كارگيري انرژي ژئو ترمال درآذربايجان ميتواند به عنوان گزينه اي به منظور تغيير كاربري سوخت هاي فسيلي مطرح گردد.با توجه به تجديد پذير بودن انرژي ژئوترمال، عدم آلودگي محيط زيست در نتيجه استفاده از اين انرژي ، وجود منابع عظيم و فراوان اين انرژي در اكثر نقاط آذربايجان و هزينه هاي پايين توليد برق از ژئوترمال در مقايسه باسوختهاي فسيلي باعث خواهد شد كه درآيندهاي نزديك ژئوترمال به عنوان مهمترين منبع تامين كننده انرژي و برق در آذربايجان مطرح شود.

این اثر طبیعی بینظیر در سال 1387 به عنوان یکی از آثار طبیعی ملی کشور به ثبت رسیده است تا بتوان محافظتهای ویژه از آن انجام شود و آن را به عنوان یکی از هدفهای گردشگری به شهر ساری مطرح کنند. مهرعلی باران چشمه در گفتگو با ایسنا، درباره لغو رقابت های جام جهانی ورزش های زورخانه ای به دلیل پیک ششم ویروس کرونا، اظهار کرد: مجوز برگزاری رقابت های جام جهانی ورزش های زورخانه ای در شهر اصفهان را ششم بهمن از فدراسیون پزشکی ورزشی دریافت کردیم و تمامی مقدمات لازم و هماهنگی ها را برای میزبانی از کشورهای مختلف در این رقابت ها انجام دادیم و کاملا مهیای برگزاری جام جهانی بودیم اما با شیوع مجدد ویروس کرونا و پیک ششم در کشور، فدراسیون پزشکی ورزشی در نامه ای به فدراسیون اعلام کرد این مسابقات لغو شود.

گریوه جایگاه گرمسیری تش مولاوند از طایفه آرپناهی بختیاری است .در این محل آثار باستانی و پی ساختهای قدیمی به جا مانده است که نشانه مدنیت و ساختمانهای بزرگ در این منطقه است . کوهستانهای کردستان خود زخم خورده طبیعت گردان نا آشنا به مسائل زیست محیطی است که همواره از شکار بی رویه حیات وحش ، زباله های دیداری ، سوزاندن و نابودی گونه های گیاهی ، نوشتن سنگها و صخره های با اسپری های رنگی ، بر جای گذاشتن پلاکارد ها و بنر های تبلیغاتی بر فراز قله ، ایجاد مسیرهای متعدد پاکوب در دل کوهستان ، جاده کشی و سازه های بتونی رنج می برد و اکوسیستم منطقه را دچار دگرگونی نموده است و آینده ی این کوهستانها را می توان در زباله دانی ها و مراکز صنعتی و ویرانه های بر جای مانده در گوشه و کنار مناطق مسکونی باید جست !

امید که با عنایت مسئولین استانداری ، اداره کل منابع طبیعی استان ، اداره کل حفاظت محیط زیست کردستان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی مانع از تخریب و نابودی این کوهستانهای شفا بخش و ارزشمند باشیم . آبشار قلعه جوق ماکو در استان آذربایجان غربی قرار دارد که در فاصله پنج کیلومتری جنوب غرب شهرستان ماکو، در حاشیه روستای قلعه جوق و در میان کوه زیبای قلعه جوق واقع است. خوشبختانه این جریان در آغاز راه است و با اینکه ضربات جبران ناپذیری بر پیکره اکوسیستم منطقه وارده نموده است اما هشیاری مسئولین استانی و مدیریت ارگانهای ذیربط می تواند مانع از گسترده شدن این موج ویران کننده به شهرستانهای دیگر و همچنین مرکز استان کردستان شود .

در این فرآیند ایزوپنتان به بخار تبدیل شده و به توربین منتقل می شود که در اینجا توربین و ژنراتور طبق توضیحات فوق می توانند برق تولید کنند. مقداري از مسير دست به سنگ دارد که کوهنوردان بايد جوانب احتياط را رعايت کنند. این تقسیم بندی سطوح كه از شیب طبیعی ناشی میشود ماهیت باغ تخت را تعریف میكند. سالانه ۷۸۰ نوع انار در ساوه تولید میشود. فداکار در توضیح مشخصات سرداب حرم حضرت اباالفضلالعباس(ع) گفت: پس از آنکه از صحن حرم وارد رواق میشوید در ادامه شما وارد محدوده گنبدخانه میشوید که میتوان همین رواقها را در قسمت سرداب نیز در نظر گرفت که با عرض ۱٫۵ متر در ۲ متر به صورت گنبدی پوشانده شده و قسمت پایین پای حضرت مسیری دارد که وارد محوطه گنبد خانه در قسمت سرداب میشود.

یکی دیگر از کوه های این منطقه که ارتفاع زیادی ( نزدیک به 4850 متر) دارد موجب شده تا گروه های کوه نوردی و افرادی که به این ورزش علاقه دارند به سمت آن سوق داده شوند. ۱۰- کوه کا نعمت: یکی از کوههای چهل چشمه که متصل است به آبادی اسحاق آباد. آنجا زبان به دل متصل بود و هر چه می آمد از دل بود و بر دل می نشست .

برگها رنگ سبز شفاف خود را باخته بودند، افسرده بودند، غمگین و سوگوار بودند، تنشان همچنان زنده، اما جانشان کسل و پژمرده بود. مردم مولایی ساکن در چال شهر گریوه از وجه تسمیه گریوه به صورت مستدل و موثق اطلاعی در دست ندارند اما این محل را شهری قدیمی میدانند که قدمتی چند صد ساله دارد . در بالاترین نقطه این آثار، یعنی در شمالی ترین آن ، شکاف و گودالی دیده می شود که مردم منطقه به آن کوره می گویند . روستای کاسین در منطقهای خوش آب و هوا در پنج کیلومتری شهرستان ورزقان، دارای قلعه تاریخی با قدمتی بیش از ۳۰۰۰ ساله است و آب گرم های یل سویی، قوطورسویی، سالیخ سویی، نیز در این منطقه از دیدنی ترین نقاط قره داغ میباشد.

گازهايي که از درون زمين خارج ميشوند، هوا را آلوده ميکنند و رسوبات حاصله زمين را آلوده ميکنند. ۳. باور دارد که فردی بسیار خاص و تافته جدا بافته است و فقط کسانی که خودشان افرادی خاص یا با کلاس هستند می توانند او را درک کنند، یا فقط باید با چنین افرادی رفت و آمد داشته باشد. برای سفر به روستای ارست از سمت سمنان، مسافران باید از شهرهای مهدیشهر، شهمیرزاد، فولادمحله و سه راه تلمادره بگذرند تا به روستای ارست و نهایتا به باداب سورت برسند. به این صورت که گوشت گوسفند را با دنبه و روغن حیوانی تفت میدهند تا نرم شود و در نهایت آن را با سسی که از ترکیب ماست رقیق و سیر است میل میکنند.

بعد از اینکه آرامش کافی را از آبشار گرفتیم راهی روستای چشمه پریان شدیم. چشمه سرداب در روستای رستمآباد شهرستان اردل سردترین و پرآبترین چشمه است. برخی یافتههای باستان شناسی متعلق به حدود ۶۰۰ سال پیش نیز از روستای گلیرد به دست آمده است. برای سقف این ساختمانها از تنه ی تنومند درختان بلوط استفاده کرده اند و روستای کوچکی را در این قسمت به وجود آورده اند . ما باید پاسخگوی آیندگان باشیم و میراث فرهنگی و طبیعی آنان را با حفظ امانت و رعایت اصول اخلاقی و تعهدات انسانی و الهی حفظ نماییم . تنها نکته ای که در حین بازدید از این چشمه باید حتماً به آن دقت کافی داشته باشید؛ مراقبت از اثری شگفت انگیز که عمری طولانی را پشت سر گذاشته است و امروزه در شرایط کاملاً مطلوب و مساعدی قرار ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید