آسیب های انسانی در جنگلات افغانستان

مکیدی تا چند سال پیش جنگلی بکر و دست نخورده و پر از درختان فندق و خرگوش بود، اما با ساخته شدن آلاچیق و بوفه و پارکینگ از آن بکری سالهای قبل کمتر در آن خبری هست. اما مشهورترین جاذبههای گردشگری کلیبر، قلعه بابک، آینالو و مکیدی درهسی است. کمی بعد از اینکه درهسی را پشت سر گذاشتید، به کمپ قلعه بابک و هتل بابک میرسید. البته اگر کوهنورد هستید میتوانید از درهسی با طی یک مسیر تقریبا سه ساعته به قلعه بابک برسید. چند سالی است که مردم بادغیس، حتی یک افغانی از سرمایهای که روزگاری «ملی» خوانده میشد، بهره نمیبرند.

در ایوان و حیاط منزل میرزا کوچک خان جنگلی نیمکتهایی برای استراحت مردم قرار گرفته است که در صورت خستگی میتوانند دقایقی را بر روی این نیمکتها استراحت کنند. دهش آنها بالاترین دهشها یعنی آموزش آیین بودا (دارما) است.مفهوم دوم راه هشتگانه یعنی دل را یکدله کردن یا کار کردن بر روی تمرکز است که سه بخش کوشش درست، توجه درست و تمرکز درست را در بر میگیرد. به همین دلیل آمادگی برای پیاده روی در شرایط متفاوت آب وهوایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما جنگل نوردی هم یکی از انواع طبیعت گردی است که نیازمند ابزار و ملزومات ویژه ای است که متناسب با مسیری که انتخاب کرده اید، متفاوت است.

پارک جنگلی النگدره با دشاتن مناطق متفاوت و بسیار زیبا، و همچنین چشم انداز های دیدنی و خاص، از جمله مقاصدی است که هر فردی می تواند با سفر به آن، تصویر هایی بسیار زیبا و دیدنی را به ثبت برساند. بنابراین، باید بازنگری شود و ما از ایدههای آن، برای طرح جامع جدید استفاده خواهیم کرد. ما زنان مختلف مدافع را در اینستاگرام خود برجسته خواهیم کرد و امیدواریم که از داستان های آنها الهام بگیرید! فاصله منطقه ارسباران تا تبریز ۲۲۱ کیلومتر است و خود تبریز تا کلیبر که بیشتریها از آن به منطقه ارسباران میروند ۱۷۴ کیلومتر، چیزی در حدود ۲ ساعت و نیم است.

پس از عبور از این منطقه وارد جنگل النگدره میشوید و پس از حدود یک کیلومتر مسافت، جاده آسفالته دو شاخه میشود که مخصوص عبور یکطرفه وسایل نقلیه است. از دیگر وسایل مورد نیاز برای جنگل نوردی شامل: جوراب اضافه، لباس گرم اضافه، کاپشن بادگیر، بارانی، کلاه و دستکش، ظروف پخت و پز، قاشق و لیوان و بشقاب، زیرانداز ضدآب، وسایل بهداشتی مانند صابون، دستمال مرطوب، کرم ضد آفتاب، پماد گزیدگی و داروهای ضد حساسیت، وسایل ایمنی مانند هدلایت، باتوم، سوت برای کمک، چاقو، کمک های اولیه و ابزار روشن کردن آتش.

منطقهی ارسباران، محل زندگی حیواناتی مانند سیاهگوش، شغال، خوک وحشی، روباه، گرگ و خرس قهوهای است. اما اگر با خرس روبرو شوید، در چشمانش خیره نشوید و سر و صدا نکنید. بر خلاف خرس ها، سر و صدا می تواند موجب دور شدن گرگ شود. بیشتر از تمام مناطق دنیا جنگلهای برگ ریز معتدل بر اثر فعالیتهای انسان تحت تأثیر قرار گرفتهاند. در واقع آنها تمام نیازهای غذایی خود را از خون قربانیان تأمین میکنند.آنها همچون دیگر گونههای خفاش شب زی بوده و شب هنگام به شکار میروند. تمام سعی ما در بانک کتاب چل سی بوک 4030book که در زمینه فروش اینترنتی کتاب، محصولات فرهنگی و لوازم التحریر فعالیت دارد، ارائه آثار منتخب و مورد علاقه شما عزیزان فرهنگی و دوست دار کتاب می باشد تا خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی را به راحتی و آسانی تجربه کنید.

از مزایای استفاده خرید اینترنتی کتاب های انتشارات جنگل جاودانه پرداخت آنلاین وجه کتاب، تحویل کتاب درب منزل، کاهش تردد در شهر، کاهش آلودگی هوا و ترافیک و حفظ آرامش شما عزیزان دوستدار محصولات انتشارات جنگل جاودانه می باشد.لازم به ذکر است کتاب فروشی اینترنتی بانک کتاب چل سی بوک دارای مجوز از وزارت صنعت ، معدن و تجارت – مرکز توسعه تجارت الکترونیک (نماد الکترونیکی) می باشد. اگر فشار هوا در سطح زمین بیشتر از محیط اطرافش باشد، به آن منطقه پرفشار میگویند. بیش از 70 هزار هکتار از زمین های منطقه ارسباران توسط یونسکو به عنوان ذخیره گاه زیست کره به ثبت رسیده است.

حشمتالله ناصرى، مسوول مطبوعاتی وزارت زراعت، به آژانس خبرى پژواک گفت که احياى اين جنگلات، بیش از ٢٥ ميلیون افغانی از بودجهی انکشافی وزارت زراعت هزينه برميدارد. بطور کلی کی توان گفت امروزه مسیر تکامل جنگل شناسی د رایران به طرف جنگل شناسی همگام با طبیعت کی رود و پیش بینی می شود که در آینده جنگلهای شمال کشور بیشتر به شیوه تک گزینی مورد بهره برداری قرار گیرند. این منطقه از شمال کوه قوشا داغ در جنوب شهر اهر تا رود ارس گسترده شده. دورتادور این منطقه که هنوز دست نخورده مانده است را برای حفاظت از مارالها و آهوها سیم کشیدهاند.

عمارت آینالو، به جا مانده از دوره قاجار یکی از جاذبه های این منطقه است. در صورتی که در بهار و تابستان به این منطقه سفر میکنید، آب تنی در این حوضچه میتواند گزینه بسیار جذابی باشد. محوطهی النگدره مربوط به دوران تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان گرگان، بخش مرکزی، شمال پارک جنگلی النگدره واقع شده که این اثر در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۲۹۲ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کتاب جنگل شیطونکها نوشتهی محسن نظرخواه میباشد این کتاب توسط انتشارات زعفران چاپ و در 26 صفحه به بازار عرضه شده است.آخرین چاپ آن مربوط به سال 1395 بوده و میتوان به لحاظ موضوعبندی آن را در بخش شعر کودک قرار داد.

قله های این کوه ها اغلب پوشیده از برف است و دریاچه های کوچک دهستان، چکو، لامان، مقر، خارستان و باغک در کوهستان های آن دیده می شود. بنابراین مزاحمشان نشوید. در اغلب جنگل های ایران، احتمال دارد با جانورانی مانند مار برخورد کنید. در اغلب اوقات دریاچه کاملا آرام بوده، با شکارچیان کم و سطح اکسیژن پایین. گراز ها معمولا با کاری با انسان ها ندارند مگر آن که آزاری برایشان ایجاد کنید. در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره میکنیم. از جمله ضروریترین وسایل مورد نیاز در این سفر است.

اولین موردی که برای جنگل نوردی باید مورد توجه قرار دهید، آمادگی بدنی است. وی افزود: در هرمنطقۀ که آب ذخیره میشود، باید نواحی اطراف آن سرسبز گردند. همچنین کفش مناسب، پای شما را گرم نگه می دارد و جلوی نفوذ آب به داخل کفش و خیس شدن پا را می گیرد. با این که اکثرمار ها بی خطر هستند اما ممکن است مارهای خطرناک هم در مسیر شما قرار بگیرند. علاوه بر نگه داشتن خاک، جنگلها همچنین ممکن است از گیاهپالایی برای پاکسازی برخی آلایندهها استفاده کنند.

بر کسی پوشیده نیست که بسیاری از این آتشافروزیها عمدی است و بسیاری دیگر نیز بر اثر بیاحتیاطی رخ میدهد. جنگلات مهم طبیعی افغانستان به صورت کل به انواع سوزنی برگان و پهن برگان از هم تفریق گردیده که روی اوصاف بیولوژیکی وطرز تکثیر هر کدام آن به ترتیب ذیل توضیح میشود.این جنگل ها به ارتفاعات 580 متر از سطح بحر در ناحیه سواحل دریای کنر،ننگرهار اقلیم نیمه استوایی کشور را تشکیل میدهد.

خوشبختانه در کشور عزیزمان ایران زیبا امکان ایستادن روی ابرها وجود دارد. در نظر داشته باشید که کفش شما باید برای پیاده روی های طولانی مناسب باشد و موجب خستگی یا آزار پای شما نشود. اگر از عاشقان طبیعت و طرفداران مناطق جنگلی و طبیعت کوهستانی هستید، ارسباران قطعا انتخابی بسیار مناسب برای شما خواهد بود. البته اینجا افعی هم زیاد دارد که باید خیلی مراقبش بود. اگر قصد دارید جنگل نوردی کنید، کفش مناسب با عاج های بلند حتما باید همراه داشته باشید. حتما از دیدن چنین روستای زیبایی در دل جنگل ذوقزده خواهید شد. گاهی تنها جایی که می توانیم آرامش را بیابیم، فقط در دل طبیعت است.

تنها در مناطق مرکزی افغانستان ،درسال 1378 شمسی درحدود بیست میلیون درخت چنار وجود داشته است که از چوب آن برای ساخت مساکن و غیره استفاده می شود .دامنه ی این کوه ها دارای مراتع غنی هستند که در فصل گرم سال چراگاه میلیون ها دام می باشد . مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی با اشاره به وجود دو میلیون و ۷۳۰ هزار هکتار اراضی طبیعی در استان، ادامه داد: با پیگیری و تلاش همکاران، بالای ۹۶ درصد سند تک برگ مالکیتی اراضی طبیعی، جنگلی و ساحلی استان صادر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید