آتا و خوجه پرنفوذترین آنها هستند

بهترین زمان سفر به این مناطق در فصل بهار و اردیبهشت ماه و اوایل پاییز است. اردیبهشت ماه بهترین موقع تماشای حوضچهها و چشمه های باداب سورت است و روح گردشگران را تازه میسازد. چشمان زیباپسند و کنجکاو شما با تماشای مناظر طبیعی جنگلی و کوهستانی این منطقه مبهوت و خیره خواهد ماند. پس از گشتوگذار و بازدید از چشمه کارستی به تماشای بازارهای شهر آنتالیا بروید و با خرید کردن در بوتیکهای شیک این شهر سوغاتی را با خود به یادگار ببرید. اگر با فرزندان خود برای خرید کتاب مراجعه میکنید، بدون شک هیچ کجا بهتر از باغ کتاب نمیتواند نیازهای شما را برآورده کند.

آب این چشمه گوارا و منبع اصلی آب باغ های این منطقه میباشد. موزه مردم شناسی مهریز که پیشتر در حمام تاریخی استهریج قرار داشت امروزه به باغ جهانی پهلوانپور انتقال یافته است. بنا به نوشته روزنامه دنیای اقتصاد، تأسیسات آبدرمانی کلیبر که در تیر ماه ۱۳۹۲ راه اندازی شد، بزرگترین مجتمع آب درمانی ایران است. به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محسن نریمان با اعلام این خبر گفت: در هفتاد و دومین جلسه کارگروه ارزیابی و تصویب طرح های توجیهی وزارت راه و شهرسازی موضوع انتقال راهآهن ایران – ترکیه از مسیر چشمه ثریا مورد بررسی قرار گرفت و بنا شد طرح از دو نقطه اتصال چشمه ثریا مورد بررسی دقیقتر قرار گیرد تا پس از بازدید دو طرف ایران و ترکیه گزارش نهایی به این کارگروه ارسال شود.

از تهران به ساری و سپس کیاسر رفته و از آنجا مانند مسیر قبلی به سه راه تلمادره و روستای اروست میروید. بعد شنا و خسته شدن نوبت میرسید به نهار دوباره تصمیمم بر این شد بریم رستوران وغذای ترکی اینبار ماهی سرخ شده که وسط راه با پرس و جو از چندین رستوران یه رستوران پیدا کردیم که ماهی های خوشمزه سرخ میکرد رستوران کنار ساحل بود و پر از گربه های محلی و البته سگ که تو خیابون های اکثر شهرهای ترکیه به وفور یافت میشه. در همه فصول سال لایههای ضخیمی از یخ و برف در این غار وجود دارد که مناظر شگفتانگیزی در داخل آن خلق کردهاند و غار چما را به یکی از شگفتانگیزترین غارهای استان چهارمحال و بختیاری تبدیل کرده است؛ البته در فصل تابستان بهدلیل افزایش دما و کاهش بارش، لایههای برف اطراف غار و درون غار سست میشوند و راه رفتن روی آنها کمی خطرناک میشود؛ در کل بازدید از این غار بیشتر به افرادی توصیه میشود که به کوهنوردی آشنا و علاقهمند هستند.

یکی از برنامه های مهم باداب سورت ثبت جهانی آن به عنوان یک قطعه طبیعی باورنکردنی است، این مکان قرار است به یک ژئوپارک جهانی تبدیل شود و به عنوان رقیب چشمه های پاموکاله ترکیه شناخته شود. دو چشمه آب گرم معروف و مشابه دیگر مانند باداب سورت پاموکاله در ترکیه و چشمه آب گرم ماموت در آمریکا هستند. با شنیدن نام چشمههای رنگی باداب سورت ناخودآگاه تصویر صدها طبقه و حوضچهی بسیار زیبا و رنگارنگ در نظر شما ظاهر میگردد. در طول سال ها، در دامنه ای کوهستانی، جریان چشمه های رسوبی و معدنی منجر به پیدایش صدها طبقه و دهها برکه خیره کننده به رنگ های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه های مختلف شده است.

جریان آب های رسوبی و معدنی این چشمه ها در طول سالیان متمادی صدها طبقه و ده ها حوض زیبا به رنگ های نارنجی، زرد و قرمزدر اندازه های مختلف در شیب سرازیری آن پدید آورده است. اما چشمه باداب سورت در ماه بهار از همیشه زیبا تر است. بهترین زمان برای سفر به این منطقه اردیبهشت ماه است. طبیعت بکر و شگفتآور اطراف آبشار و سرعت آبی که به شدت از دل کوه با ارتفاع 100 متری به پایین فرو میریزد زیبایی و هیجان منطقه؛ جریان رودخانه کارون، شالیزار و باغهای اطراف را دوچندان کرده است.

وجود درختچه های زرشک وحشی زیبایی این منطقه را دو چندان کرده. هر پله از چشمه های باداب سورت متفاوت از قبلی است و رنگ و بوی خاصی دارد و در اطراف آن نیز درختچه های زرشک جنگلی و درختان وحشی زیبایی خاصی به چشمه های رنگین آن داده است. برخی کارشناسان روی آثار به دست آمده از این مسجد پژوهش هایی انجام داده اند و تخمین می زنند، قدمت مسجد به دوره ساسانیان باز گردد. 13- از سال ۹۵، سنگ چین کردن محوطه اطراف این حوضچهها انجام شده تا از ورود بازدیدکنندگان به داخل این مناطق که در معرض تخریب و فرسایش قرار دارند، جلوگیری کنند.

10- آبتنی در دریاچه باداب سورت برای بانوان محترم مقدور نیست و باید از این کار اجتناب کنند. در گذر از هر شهر این سفر دو و نیم روزه، میتوانید از سوغاتیهای آن شهر خریداری کرده و یک یادگاری خوشمزه برای خود ببرید. از سوغاتیهای بینظیر شهمیرزاد میتوان به گردو، سیب و زردآلوهای رسیده و خوشمزهاش اشاره کرد. بازتاب درختان بر روی آب و هوای و هوای بینظیر این منطقه باعث شده تا آرامش خاصی در این منطقه حکمفرما باشد و محیط خوبی برای گذراندن چند ساعتی به دور از هیاهو و شلوغی به نظر برسد.

11- ریختن زباله بر روی چشمهها و پلکانهای آن ممنوع است و با خاطیان برخورد میشود. این بازار در بزرگراه جی، خیابان همدانیان قرار گرفته است. این جاذبه در استان مازندران قرار دارد که به طبیعت سرسبزش معروف است و در فصل بهار و تابستان از دمای معتدلی برخوردار است. و این چنین شد که به همراه سه دوست عزیز و همکلاسی سالهای دور دانشگاهی ام کوله پشتی بردوش راهی دیدار طبیعت بکر و شورانگیز استان چهار محال شدیم مقصد ما منطقه دوپلان در شهرستان اردل بود .

شاید جالب باشد بدانید که با وجود این همه زیبایی و شکوه و نعمتهای بیکران باز هم این شهرستان باصفا کمتر مورد توجه گردشگران عزیز و ماجراجو قرار میگیرد. چشمه های پلکانی طبیعی یکی از همین زیبایی های کمیابه. مجموعهای است بسیار زیبا و دیدنی در حدود 30 هکتار که سرچشمه این مجموعه در پای صخره بلندی واقع است، که آب از درون آن میجوشد. اکوسیستم زیبا و دیدنی این دریاچهی جوان که پس از زلزله در سال 1318 خورشیدی و مسدود شدن مسیر عبور آب چشمه ایجاد شده، میتواند شما را ساعتی از هیاهوی شهر دور کند. دلیل ساخت آن کوتاهکردن مسیر کلیسای طاطائوس بوده است.

علاوه بر این، چشمه در زمستان به دلیل داشتن آب شور یخ نمی زند. دریاچه چورت در 10 کیلومتری روستایی به همین نام چورت قرار دارد و نام اصلی آن «میانشه» است اما به دلیل قرار داشتن روستای چورت در نزدیکی آن بیشتر به نام دریاچه چورت در بین مردم شناخته شدهاست. 2- چرم سازی: کیف و کفش و کمربندهای چرمی آذربایجان شرقی در بین گردشگران داخلی و خارجی و همچنین ساکنان این استان از محبوبیت خارق العاده ای برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید